خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

نمونه ای از آینده پژوهی در مقالات من:ارائه راهکار عملیاتی برای دستیابی به ورزشکاران با اخلاق در آیند

  ارائه راهکار عملیاتی برای دستیابی به ورزشکاران با اخلاق در آینده

  مهدیار مرصعی[1]

  1- کارشناس ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه پیام نور تهران

  مقدمه

  در حالی که، حاشیه ها و فساد اخلاقی موجود در برخی ورزش ها به چالشی همه گیر در سراسر دنیا تبدیل شده است، بسیاری از کودکان و نوجوانان و جوانان شاهد رسوایی و رفتار های غیر اخلاقی الگو های اجتماعی خود هستند، برنامه ریزی برای دستیابی به ورزشکاران با اخلاق می تواند یکی از اهداف مهم سازمان های ورزشی کنونی باشد. هدف از این پژوهش ارائه راهکار عملیاتی جهت دستیابی به ورزشکاران با اخلاق در آینده با رویکرد استفاده حداکثری از فرصت های موجود می باشد.

  روش‌شناسي

  روش پژوهش حاضر، ترکیبی و تحلیلی است. برای ارائه راهکار نخست به بررسی موقعیت ها موجود جهت بهره برداری و تربیت ورزشکاران با اخلاق از طریق مطالعه بخش های زندگی ورزش کاران تا قبل از دوران حرفه ای پرداخته شد. سپس با شناسایی فرصت ها به بررسی شیوه ای منتخب جهت نهادینه سازی اخلاق مداری در ورزشکاران به روش پژوهش در عمل پرداخته شد. بدین منظور تعداد 85 دانش آموز دبستانی انتخاب و راهکار منتخب به طور مقطعی کوتاه مدت به اجرا گذاشته شد و نتایج آن مورد ارزیابی نظری قرار گرفت.

  يافته‌ها

  یافته های این پژوهش نشان می دهد استفاده از فرصت های آموزشی ، تربیتی در دوران تحصیل ورزش کاران می تواند تا میزان زیادی در نهادینه شدن اخلاق مداری آنان تاثیر به سزای داشته باشد. راهکار یافته شده بدین صورت است که با توجه به برگزاری مسابقات ورزشی به عناوین مختلف در مدارس اعم از امپیاد های ورزشی و  مسابقات استانی و ... می توان با تدوین منشور های اخلاقی و سوگندنامه های اخلاقی  قبل از مسابقات و تببین آن  توسط معلمین و مربیان ورزشی به طور مرتب و هر ساله به ایجاد روحیه اخلاق مداری در سال های بعد از تحصیل و دوره قهرمانی کمک به سزایی داشته باشد. جامعه آماری این پژوهش در یک دوره مسابقات ورزشی شرکت داده شدند، که قبل از شروع مسابقات مربی اقدام به تدوین سوگندنامه اخلاقی و اخذ امضاء از ورزشکاران و نیز تعهد تذکر از اولیاء ایشان نمود و بعد با استفاده و تذکر روزانه بر مفاد سوگندنامه سعی در تعمیق آن نمود، بعد از گذشت 6 ماه با استفاده از چک لیست های رفتاری اخلاق مداری ورزشکاران مورد ارزیابی قرار گرفت، که حاکی از اثر بخش بودن راهکار بود.

  نتيجه‌گيري

  جهت دستیابی به ورزشکاران با اخلاق در آینده می بایست به دوران تحصیل آنان اهمیت بیشتری داد. معلمین و مربیان ورزشی می بایست با تدوین منشور های اخلاقی و اخذ تعهد و نظارت به حسن اجرای آن در دوران کودکی و استمرار آن تثبیت صفات اخلاقی باعث تثبیت صفات اخلاقی خوب در انان شوند و تضمینی باشد ه در آینده ورزشکاران با اخلاق به جامعه حرفه ای ورزش کشور قدم گذارند.

  واژگان کلیدی: ورزشکار، اخلاق، آینده، راهکار

  منابع

  1. احسانی ، محمد ؛ شجیع، رضا ، )1392 (اخلاق در ورزش با رویکرد فلسفی ، تهران، انتشارات پژوهشگاه تربیت بدنی و  علوم ورزشی،


  [1] Mahdiyar.morassaei@gmail.com


  این مطلب تا کنون 25 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : اخلاق ,ورزشکاران ,اخلاقی ,راهکار ,ورزشی ,پژوهش ,اخلاق مداری ,ارائه راهکار ,مسابقات ورزشی ,تدوین منشور ,مربیان ورزشی ,ارائه راهکار عملیاتی ,
  نمونه ای از آینده پژوهی در مقالات من:ارائه راهکار عملیاتی برای دستیابی به ورزشکاران با اخلاق در آیند

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر